TURISTIKA

NEDALEKÁ PŘEHRADNÍ NÁDRŽ

Vodní nádrž Šance

Údolní nádrž u železniční zastávky Ostravice byla podle původních úvah o potřebě ochrany před povodněmi, později doplněných záměrem zásobení ostravského průmyslu a obyvatelstva pitnou vodou, vybudována v letech 1964 až 1969. Přehrada slouží jako zdroj pitné vody pro město Frýdek-Místek.
Nádrž má plochu 336 ha, jezero je dlouhé 7,6 km, největší hloubka je 60 m. Je postavena na řece Ostravici. V rámci exkurze lze navštívit elektrárnu pod hrází, betonovou štolu v hrázi a vodní věž.

Přehrada Šance

BESKYDSKÝ PRALES

Prales Mionší

Prales Mionší patří k nejznámějším rezervacím v Beskydech a svou rozlohou patří k největším pralesům v České republice. Nachází se na hřebeni a přilehlých příkrých svazích vrcholu Úplaz (949 m n. m.) a Velká Polana (893 m n. m.), mezi obcemi Dolní a Horní Lomná, asi 1 km východně od středu obce Horní Lomná (62 km od Ostravice).
Přístup do rezervace je pomocí naučné stezky zřízené roku 2005, která má začátek severně od pralesa na břehu říčky Lomné.

Prales Mionší

NA PUSTEVNY – TŘEBA LANOVKOU

Pustevny – Radhošť

Pustevny (25 km od Ostravice) jsou velmi atraktivním místem pro výlety za každého počasí. Na osadu nedaleko mýtické hory Radhošť se dá vyvézt lanovkou, přijít pěšky, v zimě na běžkách a v létě na kole.
Pustevny jsou oblíbeným turistickým cílem v Beskydech a socha Radegasta – pohanského boha, kterou najdete cestou na Radhošť, je nejznámějším symbolem celého Moravskoslezského kraje. Na vrcholu Radhošť se nachází kaple v byzantském stylu zasvěcená Cyrilu a Metodějovi. Nedaleko spodní lanové zastávky se nachází Lanový park Tarzanie.

www.pustevny.cz

Pustevny

MALÝ A VELKÝ SMRK

Smrk

Smrk (1276 m n. m.) spolu s Malým Smrkem a dalšími blízkými vrcholy tvoří typický masív Moravskoslezských Beskyd. Od „Lysohorské hornatiny“ je Smrk oddělený údolím řeky Ostravice a od vlastní „Radhošťské hornatiny“ údolím řeky Čeladenky.
Na vrcholu a na svazích se rozkládá Přírodní rezervace Smrk. Z úbočí Smrku těsně pod jeho vrcholem se naskýtají krásné výhledy do údolí nedalekých vesnic Čeladné a Kunčic p. Ondřejníkem, ale i na okolní beskydské vrcholky jako je Lysá hora, Kněhyně, Malá a Velká Stolová hora, Pustevny a Radhošť. Z Ostravice vede na vrchol turistická trasa o délce 8 km.

Smrk

VÝLET I S DĚTMI

Ondřejník

Výlet na horu Ondřejník je vhodný pro rodiny s dětmi. Ondřejník je samostatným horským masivem s několika vrcholy a mnoha lesními cestami, ze kterých se naskýtá nádherný výhled do krajiny na všechny světové strany. Necelých 200 výškových metrů pod vrcholem Ondřejník stojí na louce Roubenka Ondřejníček nabízející občerstvení, chata Ondřejník a kaple sv. Antoníka Poduánského.
Ondřejník je vyhledávaným turistickým cílem pěších turistů, cyklistů i rodin s kočárky. Nejznámější turistická trasa vede od vlakového nádraží ve Frýdlantu nad Ostravicí po modré turistické značce. Trasa měří 3 km.

Ondřejník

NAUČNÁ STEZKA

Gruň – Bílý Kříž

Stezka byla otevřena veřejnosti v roce 2008. Začíná na Gruni (17 km od Ostravice) u pomníku Maryčky Magdonové a vede k poslednímu zastavení na Bílý Kříž.
Stezka je značená a vede souběžně se značenou turistickou značkou zelenou na Gruň a odtud po žluté. Je určena jak pěším turistům, tak cykloturistům. Je vhodná pro rodiny s dětmi i seniory. Délka stezky je 10 km.

www.stezka-grun.cz

Stezka Gruň - Bílý Kříž