HISTORIE

ZÁMEK FRÝDEK-MÍSTEK

Muzeum Beskyd

V roce 2002 byla otevřena prohlídková trasa frýdeckého zámku. Nabízí zrekonstruovaný Rytířský sál s 35 erby slezské šlechty, zámecké interiéry instalované v reprezentačních prostorách zámku, vyhlídkový gloriet, kapli sv. Barbory a další zajímavosti. Součástí Zámeckého okruhu je i návštěva ledovny v zámeckém parku. Další expozice Frýdeckého zámku jsou Beskydy – příroda a lidé, expozice Frýdek a Místek, nebo například expozice Památník Óndry Łysohorského, což byl frýdecký rodák – basník a překladatel.

www.muzeumbeskyd.com

Frýdecký zámek

KOSTEL VŠECH SVATÝCH SEDLIŠTĚ

Dřevěný kostel v Sedlištích

Nejvýznamnější a nejcennější historickou stavbou rázovité slezské obce Sedliště (23 km od Ostravice) je malebný dřevěný kostel Všech svatých.
Nejstarší zmínku o sedlišťském kostele je z roku 1447. V 17. století nahradila původní kostel nová stavba.
Podoba exteriéru se až do 19. století příliš nezměnila. V roce 1862 nahradila sešlou zvonici stojící před kostelem nová věž. O rok později byla rozšířena sakristie a nad ní vybudována nová oratoř s výhledem do presbytáře. Uvnitř kostela se nachází starobylá zpovědnice a kazatelna.

sedliste.farnost.cz

Dřevěný kostel Sedliště

ŽIVOT JE HOŘKÝ – BOHUDÍK

Pivovar Radegast

V roce 1965 byl položen základní kámen pivovaru naházející se v obci Nošovice (27 km od Ostravice) a v roce 1970 byla uvařena první piva.
Moravský pivovar dostal své jméno podle mýtického boha Radegasta, kterého staroslovanské pohanské kmeny uctívaly jako boha ohně, slunce, sklizně a pohostinnosti. Jeho socha se nachází na úpatí jedné z nedalekých beskydských hor – Radhošti.
Návštěvníci oceňují rozšířenou degustaci piva v rámci prohlídky pivovaru.

www.radegast.cz

Pivovar Radegast Nošovice

MUZEUM KOPŘIVNICE

Technické muzeum Tatra

Na šedesát osobních a nákladních automobilů ze všech etap výroby doplňují podvozky, motory, modely, designérské návrhy, trofeje ze sportovních klání, dobové fotografie a různé rarity – to vše je k vidění v Muzeu Kopřivnice (30 km od Ostravice).
Jeho součástí je taky expozice Dany a Emila Zátopkových a výstava malíře Zdeňka Buriana.

www.tatramuseum.cz

Muzeum Tatra Kopřivnice

ŠTRAMBERK

Štramberská trúba

Hrad Štramberk stojící na skalnatém vrcholu tzv. Zámeckého kopce, tvoří výraznou dominantu nejen malebného městečka Štramberk, nad jehož severozápadním okrajem historického centra se tyčí, ale celé Lašské brány Beskyd. Štramberská Trúba je věž původního štramberského hradu, která po přestavbě v roce 1903 slouží dodnes jako rozhledna.
V městečku Štramberk (33 km od Ostravice), rozloženém na strmých úbočích několika kopců, vás okouzlí půvabné uličky i dřevěné roubené domy z 18. a 19. století, díky nimž se Štramberku říká Valašský betlém.

www.stramberska-truba.info

Štramberk

VALAŠSKÉ MUZEUM V PŘÍRODĚ

Skanzen Rožnov

V současné době je Rožnov pod Radhoštěm (30 km od Ostravice) proslaven především Valašským muzeem v přírodě, které je tvořeno souborem dřevěných lidových staveb přenesených z valašského regionu do prostředí městského parku (Dřevěné městečko) a na přilehlou stráň (Valašská dědina a Mlýnská dolina).
Valašské muzeum v přírodě je nejstarším a největším svého druhu ve střední Evropě. Vzniklo v roce 1925 a ročně jej navštíví více než půl milionu návštěvníků.

www.nmvp.cz/roznov

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm